Ukázať prázdny životopis a ísť klikať do Téčka za 500 euro sa mi fakt nechcelo.

viktor vincej

Viktor je náš bývalý člen a absolvent FEI TUKE, ktorý sa vybral netradičnou cestou. Už počas štúdia sa snažil načerpať skúsenosti v zahraničí a byť mimoriadne aktívny v neziskových organizáciách. Po ukončení štúdia sa nikdy nezamestnal a skúšal šťastie ako freelancer vo firmách a pre klientov v Anglicku, USA alebo Austrálii.

Momentálne má 28 rokov, precestoval viac než 40 krajín, založil firmu v Anglicku a úspešne online projekty, napr. magazín o cestovaní Traveling Lifestyle, web dizajnový blog WebCreate.Me a so spolužiakom z TUKE založili zľavový portál a blog SYDNEY HAPPY DEALS v Austrálii.

Jeho príbeh môžeš sledovať aj na instagrame alebo na jeho FB stránke. Ako to celé začalo si môžeš prečítať v našom rozhovore:

Prečo TUKE a ako sa ti na nej darilo?

Zmaturoval som na strednej priemyselnej škole elektrotechnickej v Košiciach, tak moja cesta “prirodzene” smerovala na TUKE. Doteraz si presne pamätám ako dopadla maturita. Dal som postupku 1, 2, 3, 4 haha.. Z odstupom času mi to príde smiešne, keďže 4ka bola z angličtiny (teraz po 10tich rokoch rozprávam lepšie po anglicky ako po slovensky). No a neskôr na FEI-ke? Tam sa mi darilo podobne. 5 rokov som skúšal, skúšal, skúšal.. vášnivo zbieral E51 a nakoniec som sa dopracoval aj k titulu ING.

2 a pol roka môjho štúdia na TUKE boli pre mňa veľmi štandardné… intrák, záľuby, futbal a veľa brigádovania po stavbách aby bolo na párty! Samozrejme popri tom aj sem-tam do školy aby bolo na E51 do zbierky. Leto stále nikde vonku.. Prvé v Prahe a druhé a tretie v Anglicku.. relatívne dobrá škola do života. Samozrejme dá sa to aj lepšie, ale to už záleží od toho, aké máte zázemie. Niekto cez leto prepíja po festivaloch peniaze od rodičov, ide do Chorvátska na dovolenku a ešte si popri tom spraví napr. kurz angličtiny doma na SVK. Ja som mal kurz Angličtiny na stavbe haha. Aj taká skúsenosť je dobrá lekcia do života, je to tréning na psychiku a zároveň vás to naučí ako si vážiť peniaze. Taktiež si veľmi dobre zapamätáte čo v živote NECHCETE ROBIŤ!

Koncom 3tieho ročníka prišla zmena. Bol nábor v študentskej organizácií BEST Košice, na ktorý ma ukecal kamarát z intráku. Bolo to dosť “out of comfort zone” ísť tam prvý krát do kancelárie, zaklopať a sadnúť na kus reči. Ale nejak sme to so spolubývajúcim a kamošom spolu dali. Potom ešte jedno stretko a pivko s vtedajšími členmi a hneď som v tom našiel niečo zaujímavé. Práve vtedajší členovia boli odo mňa len o 2-3 roky starší ale videl som, že sú niekde inde! Boli to rôzni ľudia, rôzne fakulty, rôzne kúty Slovenska, rôzne povahy, ale všetci boli scestovaní, výreční, zaujímaví, vzdelaní a spájal ich BEST. Hneď som mal v sebe zvláštny pocit takého “obyčajného lenivého študenta” v porovnaní s nimi, no zároveň som mal nutkanie byť ako oni. Vedel som, že to je reálne lebo pôsobili prirodzene sebavedomo, priateľsky a vyžarovala z nich dobrá energia. Žiadne EGO a namyslenosť!

“Všetci boli prirodzení, sami sebou a ja tiež. Nebolo vôbec ťažké stať sa členom”

Ako vyzeral tvoj život na TUKE potom, ako si začal v BESTe?

best-kosice

Po relatívne veľmi krátkej dobe som sa dostal do vedenia a zotrval som tam 2 roky. Ako 23 ročný “obyčajný” študent som mal možnosť byť prezident našej lokálnej skupiny a viesť tím 20ľudí, s ktorými sme organizovali projekty v Košiciach a zúčastňovali sa konferencií po celej Európe.

Hovorí sa, “s kým si, taký si”. Ja som bol obklopený aktívnymi / ambicióznymi ľuďmi doma aj v Európe, a malo to na mňa silný vplyv. Každý deň som lietal po areáli školy a dával zo seba maximum! Najzaujímavejší bol práve posledný (5ty) rok na TUKE, keď som vymeškal prvé tri týždne zimného semestra. Bol som na WORK & TRAVEL v USA kde som celé leto umýval riady a práve tam dostal konečne moju angličtinu na “fluent level”. Hneď 3 dni po návrate som písal zápočet z aplikovanej matematiky, ktorú som prenášal zo 4tého ročníka. Bolo to veľmi tesné! Pár týždňov neskôr prišla ponuka na prvý reálny job, tak som to samozrejme zobral a začal pracovať na part-time. Popri tom som pomáhal v IT klube na intráku, chodil na hodiny angličtiny, spravil si 3 CCNA certifikáty a cestoval po Európe (a vymeškal ešte asi 5 ďalších týždňov). Celé to išlo to na úkor mojej diplomovky z ktorej mi vedúci bez váhania zadelil E51 a bolo skutočne veľmi zaujímavé to obhajovať. Opäť, bolo to tesné! Na mojich kamarátov a spolužiakov som mal taktiež menej času ale v štandardnom intrákovskom (študentskom) živote som potenciál fakt nevidel. Počas tohto posledného veľmi aktívneho roka som dal zo seba maximum a bola to asi najlepšie škola do života. Cítil som, že si potrebujem zvýšiť kredit a nabrať čo najviac skúseností ešte predtým, ako dostanem diplom do ruky.

“Ukázať prázdny životopis a ísť klikať do Téčka za 500 euro sa mi fakt nechcelo!”

Považuješ svoj spôsob štúdia za vhodný príklad pre študentov?

Určite nie! Len ukazujem, že sa to dá robiť aj inak. Ja som študoval elektroniku a tá ma nebavila. Preto som dosť improvizoval a moje mimoškolské aktivity ovplyvnili moje výsledky. Dostal som sa k online marketingu a ten ma bavil a baví doteraz. Neštudoval som ho, no teraz po 5tich rokoch som v tom profesionál.

Dobrú prácu môžete dostať samozrejme aj v Téčku, alebo hociktorej inej firme. ALE s prázdnym životopisom a bez skúsenosti si posedíte aj pol roka na úrade práce a potom zoberiete hocičo za smiešny plat aj mimo vášho oboru.

Snažím sa skôr poukázať na to, že štandardný študentský život vás ďaleko nedostane. Úroveň školstva v našej krajine, taktiež nie. Ani červený diplom! Treba sa naučiť predať, získavať skúsenosti, budovať kontakty už počas štúdia. Ak chcete dokázať niečo viac, tak treba začať na sebe makať a vybudovať si správne návyky ešte predtým, ako vám dajú diplom do ruky.

Využil si kontakty v BESTe aj po skončení školy?

santa-cruz

Stretnutie s členkmi z Best Bratislava v Santa Cruz (California)

Keďže posledné 3roky som cestoval veľa mimo Európy, tak som určite tieto kontakty naplno nevyužíval! Pár krát som ale využil ubytko zdarma u známych, absolvoval zaujímavé stretnutia s Besťákmi napríklad v Tokyu, Silicon Valley, Sydney alebo Vietname. Cez Bratislavskú BEST skupinu som zase načerpal kopec kontaktov v našom hlavnom meste, ktoré dosť často využívam v rámci môjho online biznisu. Nedávno som bol na Web Summite na ktorý som kúpil lístok práve od jedného bývalého člena z Lisabonu. Pomohol mi na tom lístku ušetriť 1000 eur! Taktiež ponuka na môj prvý part-time job prišla od bývalého člena z Bestu Košice.

Ako vyzerá tvoj život teraz? Kde sa momentálne nachádzaš?

…žijem ako digitálny nomád, riadim svoju firmu a popri tom už 4tý rok aktívne cestujem. Momentálne som na mojej 3tej ceste okolo sveta a nachádzam sa v Portugalsku, kde som sa zúčastnil WEB SUMMITu – najväčšej konferencie onlinových technológií v Európe.

Aké máš plány v nasledujúcich mesiacoch?

Koncom novembra sa presúvam na Kanárske ostrovy, kde strávim 10 dní a potom idem na plavbu s 200 digitálnymi nomádmi (podnikateľmi). Bude to trvať 2 týždne, prejdeme celý Atlantický Oceán, navštívime pár ostrovov v Karibiku a potom Vianoce a koniec roka 2016 zakončíme v Dominikánskej Republike. Tam plánujem zotrvať aspoň mesiac a dobehnúť tú 2 týždňovú OFFLINE plavbu. Potom sa chystám navštíviť Colombiu, Equador a povenovať sa zase aj trochu dobrovoľníctvu!

digital-nomad-cruise

Nomad Cruise

with-kids-in-vietnam-viktor-vincej

Vietnam

canyonlands-national-park-utah-viktor-vincej

Canyonlands – Utah, USA

10644828_10152675021283480_6325795126795914414_n

Sydney, Australia

Zdieľať článok na Facebook-u